Ne ecim nëpër Alhambra natën me Xiaomi 12 Pro

Fotografia celulare vazhdon të evoluojë me hapa të mëdhenj dhe telefonat inteligjentë si Xiaomi 12 pro Ata duket se dinë të përfitojnë shumë mirë nga të gjitha këto përparime. Për t'ju vërtetuar me fakte (dhe jo vetëm fjalë), ne kemi shkuar në Alhambra, në Granada, ku kemi pasur privilegjin të bëjmë një shëtitje natën me terminali më i mirë Xiaomi deri në datën. Nëse dëshironi të shijoni një përvojë unike fotografike nate në atë që konsiderohet mrekullia e tetë e botës, jeni në vendin e duhur. Jini rehat.

Modaliteti i natës, çfarë është?

El modaliteti i natës ose fotografia e natës Është një nga veçoritë më interesante që janë përfshirë në telefonat celularë vitet e fundit. Falë tij, pajisjet janë në gjendje të shohin ku nuk ka pothuajse asnjë dritë, diçka që nëse jeni në botën e fotografisë, do ta dini se nuk është vetëm çështja e vendosjes së një vlere të caktuar ISO dhe mbajtja e sensorit për të kapur imazhin. për një kohë më të gjatë.

Për të bërë fotografi cilësore në cilësime me dritë të ulët, mund të luani me tre parametra kryesorë: aperturën, kohën e diafragmës dhe ndjeshmërinë ISO. Problemi është se në celularët hapja është fikse dhe, pavarësisht se është midis vlerave që variojnë nga F1.9 në F2.4 përafërsisht, nuk është gjithmonë e mjaftueshme. Prandaj, ne gjithashtu duhet t'i drejtohemi gjithë asaj magjie llogaritëse me të cilën telefonat celularë aktualë marrin një imazh që deri vonë do të na dukej si magji e zezë.

El Modaliteti i natës Xiaomi 12 Pro ai trajton pikërisht këtë funksionalitet dhe e bën këtë në një mënyrë mjaft të fortë dhe të qëndrueshme. Është e vërtetë që për përdoruesit më të avancuar, të kesh pak më shumë kontroll mbi kohën e ekspozimit ose ISO mund të ishte interesante, por për shumicën dërrmuese, do të ishte mirë të shohësh se si e paraqet terminali, pasi mjafton të prekësh. ku dëshironi të fokusoheni dhe shtypni lirimin e diafragmës Natyrisht, sa më e palëvizshme të jetë kamera, aq më mirë, kështu që përdorimi i trekëmbëshit nuk është kurrë një opsion i keq - ne, po, vendosëm të mos e bëjmë atë për të imituar situatën që shumica e përdoruesve mund të gjejnë në ditët e tyre.

Falë mbështetjes së tre sensorëve të tij me rezolucion 50 MP (përmendje e veçantë për atë kryesorin, një Sony IMX 707), Xiaomi 12 Pro na jep një set fotografik me cilësi të lartë, në atë masë sa pak pajisje sot janë në gjendje ta përputhen me të. me propozimin e firmës aziatike.

Xiaomi 12 Pro është një telefon me një komplet kamerash shumë të aftë, një gamë e madhe dinamike dhe me një përpunim që do t'ju bëjë të shijoni fotot tuaja edhe në mjediset më të komplikuara. Kësaj i shtohet një performancë shumë e mirë me një sistem automatik të shpejtë dhe preciz, ekspozim të mirë dhe interpretim të ngjyrave, ndër të tjera virtyte.

Por nëse dëshironi, ne do t'ju tregojmë më nga afër se cila ishte përvoja jonë fotografike e natës në Alhambra në Granada.

Fotografi nate me Xiaomi 12 Pro

Le të futemi në situatë. Jemi në Alhambra në Granada, një vend i trashëgimisë botërore dhe do të bëjmë një turne që do të fillojë në kopshte dhe do të përfundojë në pallatet tashmë thellë gjatë natës. Një skenar ideal për të testuar aftësitë fotografike dhe Modaliteti i natës Xiaomi 12 Pro, pasi nuk është e nevojshme vetëm të merren imazhe të ndriçuara mirë; gjithashtu për të mos humbur detajet e motiveve të shumta që mund të gjejmë në shatërvanë, dritare, harqe e të tjera.

Për të arritur objektivin, do të alternojmë modalitetin automatik të fotografimit dhe atë të natës, por gjithmonë me kamerën në dorë. Ne nuk do të përdorim asnjë trekëmbësh, sepse kështu do ta përdorin telefonin shumica e përdoruesve. Logjikisht, nëse përdoret një trekëmbësh, modaliteti i natës do të fitojë pikë, pasi shmangim dridhjet e mundshme kur koha e ekspozimit është më e gjatë.

Më në fund, ju mund t'i shihni imazhet ndërsa ato janë kapur nga telefoni me Aplikacioni i kamerës amtare dhe i modifikuar në Snapseed nga vetë terminali. Kjo e fundit për t'i dhënë një prekje paksa më kreative dhe për t'ju treguar se si me një ristrukturim dhe rregullim të parametrave bazë si ekspozimi, kontrasti dhe disa gjëra të tjera mund të merrni imazhe shumë të habitshme.

Në këtë foto të parë, pikërisht në hyrje të Alhambra, mund të shihni se Diapazoni dinamik Telefoni i Xiaomi është në një nivel të mirë. Diçka që nuk është pak, sepse ishte një ditë me shumë diell dhe dallimi në kontrast midis zonave më të ndritshme dhe më të errëta ishte shumë i theksuar. Me pak editim të mëtejshëm, imazhi ishte shumë i mrekullueshëm, megjithëse rezultatet e tjera me siguri do të tërheqin më shumë vëmendje.

Duke filluar turneun brenda Alhambra, bëmë një foto me kënd ultra të gjerë për të parë se në çfarë mase funksionon apo jo njësoj si pjesa tjetër e sensorëve (kënd të gjerë dhe telefoto) që përbëjnë angazhimin fotografik të Xiaomi 12 Pro Rezultati origjinal është i mirë dhe me pak modifikim është më i mrekullueshëm. Logjikisht, redaktimi është diçka shumë e veçantë dhe preferencat e një përdoruesi nuk duhet të jenë ato të pjesës tjetër.

Duke vazhduar nëpër kopshtet e ndryshme të Alhambra dhe duke parë nga kontrastet e forta tek fotot më të detajuara, si ajo e mësipërme, puna e mirë që bën telefoni Xiaomi kur bëhet fjalë për ekspozimin, menaxhimin e ngjyrave, ekuilibrit të bardhë, etj., vlerësohet ende.

Duke hyrë në pallatet e ndryshme, në Pallatin Generalife mundëm të bënim këtë fotografi superiore me natën që fillonte të bjerë dhe duke luajtur me reflektimin që prodhohej në ujin e pellgut të vogël që ndodhej brenda. Edhe këtu bie në sy sesi detaji në harqe ruhet mirë pavarësisht vështirësisë.

Megjithatë, ishte në Patio de los Leones që Xiaomi 12 Pro na la më të befasuar. Këtu, me modaliteti i natës është aktivizuar, thjesht duhej të preknim vendin ku donim të fokusoheshim dhe të shtypnim butonin e diafragmës. Duke e mbajtur telefonin sa më të palëvizshëm, pa përdorur asnjë trekëmbësh, rezultati është ai që shihni me një fotografi të një cilësie që dy ose tre vjet më parë do të dukej e pamundur me një celular.

Së fundi, muralet që ndodhen në disa ambiente të brendshme të Alhambras ose Pallatit të Carlos V ishin demonstrime të reja të aftësive të modalitetit të natës të Xiaomi 12 Pro. Drita ekzistuese ishte praktikisht zero dhe terminalet e tjerë do ta kishin të vështirë t'i arrinin atë nivel detajesh dhe ndriçimi.

Xiaomi 12 Pro, një telefon për t'u shijuar fotografikisht

Ka një evolucion i rëndësishëm në subjektet fotografike nga shumë pajisje celulare, por Xiaomi 12 Pro është aktualisht një nga më bindës. Në një mjedis kaq kompleks sa ai i fotografisë së natës, telefoni i prodhuesit kinez funksionon shumë mirë. Janë disa (pak) detaje që mund të përmirësohen gjithmonë nga shpirti ynë maverrik, por në terma të përgjithshëm është një pajisje shumë e këndshme.

Përveç performancës në dritë të ulët në subjektet fotografike, sistemi i fokusimit automatik me opsionin e fokusimit me gjurmimin e syve dhe përmirësimet në regjistrimin e videos e bëjnë atë një nga më të mirët në treg. Diçka që do t'i pëlqejë përdoruesit ekspert, por sigurisht edhe më fillestarët.

Mos harroni se të dy Xiaomi 12 dhe Xiaomi 12 Pro janë në dispozicion për të blerë mi.com/en.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.